Sugarbeeter mascot

 

 

 

 

CHS Athletics

Home
Football
Volleyball
Boys' Basketball
Girls' Basketball
Wrestling
Golf
Tennis
Track and Field
Speech and Drama

High School Announcements:

  • 9/12 - Due to air quality football practices for today have been moved inside.
    HSFB @ HS gym 5:30

  • 2017-18 Athletic Schedules

  • To watch CHS basketball through the NFHS network, try this link 
    Information - REMEMBER TO SUBSCRIBE UNDER CHINOOK HIGH SCHOOL

IN ORDER TO PARTICIPATE IN WINTER ATHLETICS

  • All athletes must have a physical - Remember to sign the back.

  • All athletes must, with their parents, read and sign the concussion information sheets.

  • All student athletes must be academically eligible based on their 2017 4th quarter grade.

FORMS,  SCHEDULES AND LINKS

Schedule Change/Add
CHANGE:
JVFB @ Cascade Sept. 11.  (game back on)
ADD:

 



 

Junior High  Announcements:

  • 9-12 Due to air quality football practices for today have been moved inside.
    JHVB @ Meadowlark 4:00-5:30
    JHFB @ Meadowlark 5:30-7:00
     

  • Scheduled athletic physical days at Sweet Medical Center are August 8-10. 
    Please call ahead for an appointment.
    Students/athletes must be accompanied by a parent
    Download and fill out the Physical Form and bring with you to the appointment.
    2017-18 Athletic Schedules

IN ORDER TO PARTICIPATE IN FALL ATHLETICS

  • All athletes must have a physical - Remember to sign the back.

  • All athletes must, with their parents, read and sign the concussion information sheets.

  • All student athletes must be academically eligible based on their 2017 4th quarter grade.

FORMS,  SCHEDULES AND LINKS

Schedule Change/Add
CHANGE:


ADD:
 


 

 

Forms and Links
Athletic Schedules
Activities Handbook
Physical Form

Concussion forms
Radio kryk.com.
 

 

High School Accomplishments:

  • FOOTBALL:  Team:  2-7 Record


  • All Conference: 
    Defense: 
    2nd team - LB - Tate Niederegger
    Offense:
    1st team - RB - Tate Niederegger
    All State:
    Tate Niederegger

    VOLLEYBALL: TeamConference Champions, District Champions, 3rd Place Northern Division                      
    All Conference:  Kelsey Mathon, Taylor Neibauer, Sierra Swank, Kourtney Hanson
    All State: -  Kelsey Mathon, Sierra Swank
     

  • SPEECH & DRAMA
    Qualified for state:
    Raynee Hasler/Jace Pursley (Dramatic Duo)
    Shayna Rebbavarapu (Informative Speaking)
    State  Placing:
    Shayna Rebbavarapu - 7th place (Informative Speaking)
     

  • WRESTLING - Team: 8th place
    All Conference: 
    Tate Niederegger, JT Hauer
    Individual Placers at state:
    Tate Niederegger - 3rd #145
    All State: 
    Tate Niederegger
     

  • SWIMMING - Team:
    Individual Placing

     

  • GIRLS BASKETBALL:
    Team:
     4th at Districts
    All Conference:  Brooke Elliot, Sierra Swank
    All State:
    BOYS BASKETBALL:
    Team:
     3rd at District
                  Divisional Qualifier
    All Conference: Isaac Bell, Cord Schneider, Wade Schneider
    All State: Cord Schneider
     

  • TRACK & FIELD
    Districts Team- Boys 2nd, Girls 2nd
    Individual Results:
     
    Jaye Anderson- 100, 400, LJ, 4x1, 4x4
    Rochelle Chaffin- 200M Dash, 300H, TJ,  4x1, 4x4
    Brooke Elliot- Discus, Javelin, Shot
    Rachel Gunderson- Discus, Shot, Jav
    Kourtney Hanson- 1600M run, 800M, 4x1, 4x4, Discus
    Raynee Hasler- 1600M run, 3200M
    Lincy Johnson- 400M Dash, Triple Jump, 4x4
    Megan Molyneaux- 100M, 200M Dash, LJ, 4x1
    Trajan Hannum- 1600M, 800M, 4x1, 4x4
    James Christensen- 4x1
    Cord Schneider- shot, discus, jav, 4x1, HJ
    J.T Hauer- 300M Hurdles, 4x1, 4x4
    Ross Reed- 300 Hurdles, 4x4
    Kurtis Hamilton - 300 Hurdles
    Kyler Johnson- 1600M run, 3200M run, 4x4, 800, TJ
    Wade Schneider- Javelin, Shot Put
    , discus
    Jase Pursley - 3200
    Steven Mulonet - LJ
    Josh Gillett - 4x100


    Divisional
    Boys - Team: Tied for 6th
    Girls - Team: 2nd
    Divisional Individual Results: 
    Jaye Anderson- LJ, 4x1, 4x4
    Rochelle Chaffin- 200M Dash, 300H, TJ,  4x1, 4x4
    Brooke Elliot- Discus, Javelin, Shot
    Rachel Gunderson- Discus
    Kourtney Hanson- 1600M run, 800M, 4x1, 4x4
    Lincy Johnson- 4x4
    Megan Molyneaux- 100M, 200M, 4x1
    Kyler Johnson- 1600M run, 3200M run, 4x4
    Wade Schneider- Javelin, Shot Put, discus

    State Individual Results:
    Boys - Team:
    Girls - Team: 15th
    Individual Results: 
    Jaye Anderson- 4x1, 4x4
    Rochelle Chaffin- 200M Dash,   4x1, 4x4
    Kourtney Hanson- 4x1, 4x4
    Lincy Johnson- 4x4
    Megan Molyneaux-  200M, 4x1
    Wade Schneider- Shot Put

    All Conference: Brooke Elliot, Rochelle Chaffin,  Jaye Anderson, Kourtney Hanson,  Lincy Johnson,  Megan Molyneaux, Wade Schneider, Kyler Johnson, Rachel Gunderson
    All State:  Rochelle Chaffin,  Jaye Anderson, Kourtney Hanson,  Lincy Johnson,  Megan Molyneaux, Wade Schneider,

  • TENNIS - Team: 1st Northeast Division
    Divisional Individual Results: 
    Singles: 

    Jamie Roth 1st, Nicole McCracken 3rd
     

    Doubles:
    Megan Pruttis/ Sierra Swank 1st


    State Individual Results:
    Singles: 
     

    Doubles:
    Megan Pruttis/ Sierra Swank 3rd


    All Conference:   Jamie Roth, Nicole McCracken, Megan Pruttis, Sierra Swank


    All State:  Megan Pruttis, Sierra Swank
     

  • GOLF:   Team -
    Girls - 3rd place
    Individual Results: Kade Friede - 37th,
    Jacob Huckabee - 52nd, Tate Niederegger 69th, Carrie Hofer - 6th, Ashley MacLeod 24th, Kelsey Mathon, 27th, and Charley Anderson 37th

  • All State: Carrie Hofer
     

 

 

     

HOME | CONTACTS | ACADEMICS | COUNSELOR | CLUBS| LIBRARY |SPORTS | BOOSTER CLUB | FFA

Last Updated  September 12, 2017                                               Contact the Webmaster

Copyright Chinook Schools 2011-2014

Jostens Link-Shop for Gear
Want to Purchase Beeter Gear!  Try shopping at the Josten's link
Jostens website